MENÜ

Uyuşturucu Madde Ticaretine Yardım Etme Suçunun Unsurları5.7.2021

Uyuşturucu Madde Ticaretine Yardım Etme Suçunun Unsurlarının yer aldığı ELGİT HUKUK BÜROSU sayfasında yer alan bu içeriği hemen inceleyebilir ve alanında uzman avukatlardan destek alabilirsiniz.

Önceki içeriklerimizde sayfamızda yer verdiğimiz uyuşturucu madde ticaretine ilişkin bilgilerin akabinde buün sizlerle bu madde ticaretine yardım etme drumlarında yer alan unsurları paylaşacağız. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalanların kesinlikle profesyonel bir destek alması gerektiğini söylemek isteriz. AYDIN ili ve çevre illerde aradığınız profesyonel avukatlık taleplerinde uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Uyarıcı maddelerin, uyuşturucu maddelerin ticaretlerine yardım etme durumlarında farkli fiil çeşitleri yer alır. Türk Ceza Kanunu 188.madde 3 fıkrasında yer alan " YARDIM ETMEK SURETİYLE " başlığında iştirak edilebilecek olan bu maddelerin ticaretlerinin yapılmasında bazı hareketler yer almaktadır. Bu durumlara göre ruhsatsız ve ruhsata aykırı bir şekilde aşağıda sizlerle paylaştığımız durumlar olması halinde Türk Ceza Kanunu 188. maddede yer alan suç ( uyuşturucu madde ticareti ) işlenmiş olacaktır.

* Maddenin naklinin yapılması.
* Maddenin depolanması.
* Maddenin kazanç elde edilmek amacı ile satın alınması.
* Maddenin kabul edilmesi.
* Maddenin ticaret amacı ile bulundurulması.
* Maddenin satılması.
* Maddenin satışa arzetmesi.
* Maddedin başkalarına verilmesi veya temin edilmesi.
* Maddedin sevk işlemleri.

Yukarıda sizlerle paylaşılan bu başlıkların herhangi birinin yapılması ilgili sucun oluşması için yeterli olacaktır.

Bu ticaretin yapılmasına yardım eden kişilerin asıl kişiler ile bearber fiil üzerinde ortak bir şekilde hakimiyeti bulunması gerekir. Ortak bir hakimiyet bulunduğunda suçu işleyen kişilerin yardım eden kişi olarak değilde suçu müşterek faili olarak yargılayacaktır. Türk Ceza Kanununda yer alan 19/2 maddesine göre bu suçlara yardımcı olmak durumu maddi anlamda yardımcı olmak veya manevi anlamda yardımcı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İLGİLİ SUÇA MANEVİ OLARAK YARDIM ETME;

* Suçun işlenmesine teşvik edilmesi durumu.
* Suçun işlenmesi kararını kuvvetlendirici hareketler.
* Suçun işlenmesinin ardından yardımda bulunmayı vaad etmek durumu.
* İşlenecek olan suçun nasıl yapılacağı hakkında yol gösterici olma durumu.

İLGİLİ SUÇA MADDİ OLARAK YARDIM ETME;

* Suçun gerçekleştirilmesinde kullanılan araçların temin edilmesi.
* Suçun işlenmesinden sonraki dönemde veya öncesinde maddi olarak yardımda bulunmak sebebi ile suçun icrasını kolaylaştırma durumudur.

Konuya ilişkin daha fazla bilgi için hemen bizi arayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Telafi Çalışması Nedir ? Telafi Çalışma Süresi
    Telafi Çalışması Nedir ? Telafi Çalışma Süresi hakkında yazı, içerik ve bilgilere sektörün en etkin sitesi www.elgit.av.tr den ulaşabilir ve büromuzdan dilediğiniz konu hakkında bilgi alabilirsiniz. ...
  • Bir Sene Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası
    Bir Sene Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında Bilgiler ve merak ettiklerinizin tümü için ELGİT HUKUK BÜROSU sayfasında sizler için bilgilendirmeler yapmıştır. ...
  • İşe İade Davası Şartları
    İşe İade Davası Şartları Hakkında Bazı Bilgilendirmelere ELGİT HUKUK BÜROSU firması web sitesinden erişebilir ve aklınıza takılan tüm soru ve sorunları bizlere iletebilirsiniz. ...