MENÜ

Uyuşturucu Madde Ticaretine Yardım Etmenin Cezası16.7.2021

Uyuşturucu Madde Ticaretine Yardım Etmenin Cezası ile ilgili hazırlanan bu içeriğimizi hemen inceleyebilir ve aklınıza takılan sorular için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz suç ile ilgili diğer bir detaydan bu içeriğimizde sizlere bahsedeceğiz. Uyuşturucu maddenin ticaretinin yapılması ile ilgili yardımcı olan kişilerin cezaları suç ile ilgili olan kanunda bulunan cezaya göre 1/2 oranda indirilmeye hükmedilmektedir. TCK madde 39 / 1 de bu şekilde yer almaktadır. Fakat bu konuda hükmedilecek olan cezanın 8 seneyi geçmeyeceği de belirtilmiştir. Misal kokain satışında bulunan bir kişinin cezası ortalama 15 sene olmaktadır. Bu satışın yapılmasına yardımcı olan kişinin cezası ise 1/2 oranında indirildiğinde 7 sene 6 ay olacak belirlenmektedir.

Uyuşturucu maddenin ticareti için yardımcı olma, yardım etme durumlarındaki ceza şu şekilde belirlenmektedir. İşlenen fiil baz alınarak TCK 188. maddede yer aldığı tanıma göre uyuşturucu madde ticareti suçunun cezası belirlenmekte ve failin bu belirlenen ceza ile cezalandırılması gerekmektedir. Belirlenmiş olan fail için cezanın sekiz seneden az olmamak üzere 1/2 oranında indirilmesi gerekir.

Yardım Edenin TCK m.188/5 Kapsamında Rolü

Türk Ceza Kanunu 188 madde 5.bendde yer aldığı açıklamaya göre uyuşturucu maddenin ticareti ile ilgili 3 kişi yada daha fazla kişi bir arada, birlik halinde suçu işliyor ise cezanın yarı oranında, suç işlemek için teşkil edilen bir örgüt kapsamı yer alıyorsa verilen ceza ise 1 kat oranında arttırılmaktadır. Lakin hüküm sadece failler için uygulanmaktadır. Yani uyuşturucu ticaretinin yapılmasına yardım eden arttırım nedeni olan kişi sayısının yada örgütlü suç olup olmadığının belirlenmesi halinin dikkate alınmayacağını bilmelidir.

Son olarak uyuşturucu madde ticaretlerine yardım eden kişiler, müşterek fail olarak değerlendirilmemektedir. Türk Ceza Kanunu madde 188 / 5 ´de yer aldığı detaya göre suçun birlikte veya örgütlü işlenmesi halinin belirlenmesinde de herhangi bir rol olmamaktadır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve özellikle AYDIN ili çevresinde avukatlarımızdan profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

ELGİT HUKUK BÜROSU

Elgit Hukuk Bürosu Aydın ilinde bulunmaktadır. Alanında uzman avukatları ile ceza davalarında herkese hizmet verebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler